Dev Hindistancevizi Yengeci, Deniz Kuşunu Uykuda Yakalayıp Öldürüyor

Dev hindistancevizi yengeci, bir deniz kuşunu izleyip, yakalıyor ve onu öldürüp yiyor.

Dev hindistancevizi yengeci, bir deniz kuşunu izleyip, yakalıyor ve onu öldürüp yiyor. Bu kabukluların ilk kez aktif ve büyük omurgalı hayvanları avlamakta olduğu görülüyor ve bu da ada ekosistemlerine hakim olabileceklerini gösteriyor.

Hırsız yengeçler olarak da bilinen hindistancevizi yengeçleri (Birgus latro), etkileyici bir görüşe sahiptir. Yaklaşık 4 kilogram ağırlığına kadar ulaşabilen bu yengeçlerin bacakları yaklaşık bir metreye kadar ulaşabilir. Bu devasa ölçüleri de onları karadaki omurgasız hayvanların en büyüğü yapmaktadır. Bu yengeçler, Hint ve Pasifik Okyanusu’ndaki tropikal mercan resiflerinde yaşarlar.

Hindistancevizi yengeçleri, ağaçlara tırmanma yetisi kazanmış ve güçlü kıskaçları sayesinde hindistancevizlerini kırarak açabilecek kapasite geliştirmişlerdir. Öte yandan bu yengeçler bazen etle de beslenirler fakat şimdiye kadar bu beslenme biçimini yalnızca aranırken bir leşe denk gelirseler gösterdikleri düşünülüyordu.

Ocak 2016 ile Mart 2016 ayları arasında Dartmouth Colloge’dan Mark Laidre, Hint Okyanusu’ndaki bir dizi resif içeren Chagos Takımadaları’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Chagos Takımadaları, hindistancevizi yengeçleri için ideal bir çalışma alanıdır. Çünkü bu adalar, Dünya’daki en büyük marin resiflerinden birisiyle çevrilidir ve çok sayıda hindistancevizi yengeci bulundurur. Yengeç Saldırısı Araştırması süresince çok sayıda yengeç görüntüleyen Laidre, bir gece, bir hindistancevizi yengecinin yavaşça ağaca tırmandığını gördü ve onu görüntülemeye başladı. Yengeç, yere yakın bir yuvada uyuyan “kırmızı ayaklı booby” olarak bilinen bir deniz kuşuna doğru yavaş yavaş hareket etmeye başladı. Ardından hızlı bir saldırıyla kıskaçlarından birisi ile kuşun kanat kemiklerinden birisini yakaladı ve kırarak kuşun yere düşmesine neden oldu.bilimfili

Dev Hindistancevizi Yengeci Deniz Kuşunu Uykuda Yakalayıp Öldürüyor hindistancevizi yengeçleri