Hamilelikte 1. Hafta , Hafta Hafta Hamilelik

Hamilelikte 1. Hafta , Hafta Hafta Hamilelik

Hamilelikte 1. Hafta , Hafta Hafta Hamilelik

                           Genel olarak hamilelik ( gebelik ) 40 hafta yani ay'a vurulacak olursa 9 ay 10 gün  sürmektedir. Hamileliğin başlangıcı ise hamileliğinizin başladığı adet döneminizde ki gördüğünüz adetin ilk günü olarak belirlenir.   Yani ne zaman hamile kalmışımdır ? sorusuna , hamile kalınan tarih olarak gördüğünüz son adet tarihinin ilk günü olarak hesap edilmelidir.

Gebelikte 1. Hafta

Hamile Kalınan Zamanı Hesaplama , Ne Zaman Hamile Kaldım ?

            Gebe ( Hamile ) olduğunuzu öğrendiyseniz muhtemelen bir hamilelik testi ile kesinleştirmiş olmalısınız.  Gebelik hesabı şu şekilde yapılır , yumurtlama olayının yaşandığı adet döneminizin tam olarak 14. günü olarak varsayılır.

Hamilelik Genel Olarak Ne Kadar Sürer ?

 Hamileliğin ne kadar sürdüğü genel olarak herkesce bilinmektedir. 38-40 Hafta ya da başka bir deyişle 9 ay 10 gün ( 280 gün ) sürmektedir. Elbette ki istisnalar olmaktadır. erken doğan bebekler ise premature olarak adlandırılır .

Hamile Kaldıktan Sonra Sizde Olacak Değişimler

                 Bilindiği üzere regl döneminizde yumurta hücreleri fallop kanalınıza dolduğunda bu hafta içerisinde bu kanallarda yumurta hücreleriniz olgun hale gelmektedir.

  • Rahim , idrar kesesine yakın olduğu için rahminiz büyüdükçe idrar kesesine baskı yapacağından idrar'a çıkma periyodunuz da artacaktır.
  • İlk haftalar fetus rahme yerleşirken bir miktar kanama yaşanabilir. Tabiki bu aşamada telaş yapacak birşey yoktur ve gayet normaldir bu durum.
  • Östörojen hormonunuza bağlı olarak vücut sıcaklığınız artacaktır. Bu durumrahminizin döllenmiş yumurta hücresini alabilmekle açıklanır.
  • Hafif yoğunlukta akıntınız olacaktır.
  • Ve tabi ki olmazsa omazınız biir miktar karın ağrısı.

Hamilelikte 1. Hafta Hafta Hafta Hamilelik gebelik hamilelik hamile gebe bebek anne anne bebek ne zaman hamile kalmışımdır premature 40 Hafta ovülasyon fetus östörojen Gebelikte 1. Hafta