Depresyonu Yenmenin 7 Yolu

Depresyon nedir ? Depresyonla nasıl mücadele ederim ? Sad Nedir? Sad hastalığından nasıl kurtulurum. Bu sorularınıza bu sayfada cevap bulacaksınız

Çağımızın Hastalığı Depresyon

Depresyon çağımızın hastalığı haline geldi. Türkiyede binlerce kişiyi etkileyen en yaygın zihinsel bozukluktur. Depresyonu tedavisinde depresyonlu hastaya yardımcı olabilecek, depresyon belirtilerini tanımak ve yardım istemek için birçok yol olduğunu unutululmamalıdır... Tedaviye ve gerekirse ilaç tedavisine ek olarak, düzenli egzersiz ve meditasyon da dahil olmak üzere bazı yaşam tarzları stratejilerinin ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve hafif-orta şiddette depresyonda insanlarda refah düzeyinin arttığı gösterilmiştir.

1- Doğru Yardımla Hastalığı Yenmelisin

Eğer siz veya  bir yakınınız depresyon ya da kaygısı yaşıyorsa, birincil bakım yani aile hekiminiz ile  konuşun. Gerektiğinde terapi sağlayabilen veya antidepresan verebilen bir zihinsel sağlık uzmanına sevk edilebilirsiniz. Web üzerinden terapistlerin ve terapilerin farklı türleri hakkında bilgi edinin . Yani doğru hekimi bulmanız çabuk atlatmak için en doğru yol olacaktır.

2-Meditasyon Sizi Rahatlatacaktır.

Meditasyon ruhunuzun adeta derinliğine iner  ve meditatör düşünce, duygu ve bedensel duyumları göz ardı etmeden zihninizi sakinleştirir. Araştırmacılar, dikkatlilik meditasyonu olarak bilinen bir tür meditasyonu düzenli olarak uygulamanın beynin bellek, öğrenme ve duygu ile ilişkili değişiklikler üretebildiğini keşfetti. Öyleki  İngiliz bilim insanlarının bir çalışmasında Lancet, remisyon tekrarlayan majör depresyonu olan 424 kişiyi kapsayan kişi üzerinde meditaston yöntemleri uygulanmıştır, iki yıl içinde nüks önlemede antidepresan ilaç kadar etkili olduğunu ortaya koyması ne kadar önemli olduğunu birkez daha kanıtlamış oldu.

3-Egzersizlerde Hayat Var

Çalışmalar, egzersizin zihin ve beden için iyi olduğunu doğruladı. Bilimsel bir çalışmada  11.135 egzersiz yapan kişiyi takip ederek fiziksel olarak aktif insanlar olduğunu gördüklerini ve depresif belirtilerin azaltılmasında orta derecede etkili olduğu belirlendi. Bilimsel kanıtların biriktirilmesi , yoga veya tai chi gibi akıl yürütme uygulamaları da ruh halini olumlu yönde etkileyebilir. Bir aktiviteyi izlemek için evden dışarı çıkmak egzersizler için bir başlangıçtır.

4- Sigarayı Mutlaka Bırakın

Depresyon ile mücadelede sigarayı bırakmak çok önemlidir. Nikotin krizlerinden kurtulmak ve sigaraya sığınmamak sizlerin atacağı önemli bir adımdır. Bilimsel olarakta sigara içmeyen kişilerin daha az depresyone girdikleri gözlenmiştir.

5- SAD ( Mevsimsel Depresyon ) İçin Uzman Görüşü Şart

Mevsimsel Duygusal Bozukluk (SAD) , sonbaharda veya kışın daha karanlık günlerinde depresyon ile özdeşleşmiş fakat sadece birkaç ay süren belirtilerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Araştırmacılar, ışık yoksunluğunun serotonin düzeylerini etkilediğine ve ruh halini etkileyen ve uykuyu uyandıran bir hormon olan melatoninin üretimini artırdığına inanıyor.  SAD tedavisinde tecrübeli bir zihinsel sağlık uzmanından tavsiyeler alın.

6-Uyku Sorunları İle Başa Çıkma

Uyku insanı hem bedenen hemde ruhen dinlendirdiği aşikardır. Uykusuzluk depresyonun bir nedeni olabilir. En iyi tedavi uykusuzluğa yol açan sebepleri bulup çözmektir. İlaç kullanımı bundan sonra gelir. Düşünce ve davranış terapileri yardımcı olabilir.Daha iyi bir uyku için insan kendi kendine yardım etmeli ve önlem almalıdır.

7- Depresyonun Yaşa Bağlı Farklılık Gösterdiğini Bilmelisiniz

Depresyon her zaman mutsuzluk olarak ortaya çıkmaz.  Sinirlilik, yorgunluk, kronik ağrı,  konsantrasyon bozukluğu, iştah değişikliği, ve karışıklık depresyon belirtisi olabilir. Gençlerde düşük enerji, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu ve fiziksel ağrı şikayetleri belirtileridir. Her yaşta depresyon, tıp doktoru veya zihinsel sağlık uzmanlarından yardım isteyen ciddi bir sorundur.

sad hastalığı nedir mevsimsel depresyon depresyonu nasıl yenerim depresyon ile mücadele